Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Mounting Type | Fixed |
| Wheel Size (inch) | 8X2.5 |
| Load Capacity(kg) | 200 Kg |
| Shape | Solid |
| Wheel Configuration | Single |
| Wheel Material | Nylon |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Brake | Without Brake |
| Mount Type | Rigid |
| Bearing | Single |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Wheel Width | 50 mm |
| Load Capacity | >1000kg |
| Purpose | Heavy Industry, Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Rigid |
| Locking | Without Brake |
| Color | WHITE |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING NYLON WHEEL WHITE UHMW TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED NYLON WHEEL WHITE UHMW IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
NYLON WHEEL WHITE UHMW
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 8INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 300 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Mounting Type | Fixed |
| Wheel Size (inch) | 8X2.5 |
| Load Capacity(kg) | 250 Kg |
| Shape | Solid |
| Wheel Configuration | Single |
| Brake | Without Brake |
| Bearing | Double |
| Wheel Diameter | 200 mm |
| Wheel Material | UHMW |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy Industry |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Color | BROWN |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING UHMW TROLLEY WHEELS TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR UHMW TROLLEY WHEELS IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
UHMW TROLLEY WHEELS
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 8 INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 300 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Mounting Type | Swivel |
| Load Capacity(kg) | 1000 kg |
| Shape | Flat |
| Wheel Configuration | Single |
| Wheel Material | Mild Steel |
| Per Wheel Size (inch) | 6X2 |
| Brake | With Brake |
| Bearing | Double |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Load Capacity | >2000kg |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy industry |
| Mount Type | Bolt/Hole |
| Available Size | 100 |
| Fork Material | MS |
| Body Material | UHMW |
| Frame Material | MS UHMW |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING HEAVY DUTY SCAFFOLDING WHEELS TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR HEAVY DUTY SCAFFOLDING WHEELS IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
HEAVY DUTY SCAFFOLDING WHEELS
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 3INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 2 TON
Additional Information: