Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Wheel Material | PU |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Wheel Size | 100 mm |
| Wheel Size(inch) | 4X2.5 |
| Number Of Wheels | 16 Wheels |
| Top Type | Plain Top |
| Purpose | Heavy Industry |
| Wheel Movement | Swivel |
| Color | YELLOW |
| Handle Type | Without Handle |
| Surface Finish | Painted |
| Usage | Heavy Load Shift, Transformer Moving, Machine Moving, Warehouse Moving |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING 30 TONS CAPACITY SKID ROLLER TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED 30 TONS CAPACITY SKID ROLLER IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
30 TONS CAPACITY SKID ROLLER
SPECIFICATION:
MATERIAL : CIPU /MS
SIZE RANGE 80 X 70
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 4 TON
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Load Capacity | 1-5 Ton |
| Wheel Material | Mild Steel |
| Wheel Size | 100 mm |
| Wheel Size(inch) | 4X1.5 |
| Number Of Wheels | 4 Wheels |
| Body Material | MS |
| Top Type | Turntable Top |
| Purpose | Heavy Industry, Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Swivel |
| Color | BLACK |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING SHIFTING MACHINE ROLLER SKID TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED SHIFTING MACHINE ROLLER SKID IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
SHIFTING MACHINE ROLLER SKID
SPECIFICATION: MATERIAL MS / CIPU
SIZE RANGE 4INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 4 TON
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Wheel Size | 1-5 inch |
| Wheel Material | PU |
| Load Capacity | >1000kg |
| Wheel Size(inch) | 4X1.5 |
| Number Of Wheels | 6 Wheels |
| Body Material | MS |
| Top Type | Plain Top |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy Industry |
| Wheel Movement | Rigid |
| Color | ORANGE |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING SKID ROLLER STRAIGHT LINE ROLLERS TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED SKID ROLLER STRAIGHT LINE ROLLERS IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
SKID ROLLER STRAIGHT LINE ROLLERS
SPECIFICATION:
MATERIAL MS / CIPU
SIZE RANGE 4INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 10 TON
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Trolley Type | Hand Trolley |
| Load Capacity | 5000 kg |
| Wheel Size | 100 mm |
| Number Of Wheels | 6 Wheels |
| Platform Size | 700x1000 mm |
| Body Material | Steel |
| Wheel Type | PU Caster |
| Top Type | Plain Top |
| No. Of Wheels | 6 |
| Usage Application | Workshop, Construction, Warehouse, Factory |
| Handle Type | Without Handle |
| Country Of Origin | Made in India |
| Wheel Material | PU |
| Trolley Material | Mild Steel |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING 30 TONS CAPACITY SKID ROLLER TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED 30 TONS CAPACITY SKID ROLLER IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
30 TONS CAPACITY SKID ROLLER
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 4INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 10 TON
Additional Information: