Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Load Capacity | 100-500kg |
| Core Material | Cast Iron |
| Per Wheel Size (inch) | 4X1.5 |
| Material | PU |
| Size | 4 inch |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Purpose | Heavy Industry, Hospital, Trolley or Cart, Furniture |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING TROLLEY TROLLY WHEELS PU CASTER TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED TROLLY WHEELS PU CASTER IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
TROLLY WHEELS PU CASTER
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 4INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 115 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Caster Type | Fixed |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Material | Polyurethane |
| Wheel Type | Drive |
| Mount Type | Stem |
| Wheel Material | PU |
| Per Wheel Size (inch) | 12X3 |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Bearing Type | Precision |
| Load Capacity | 50 kg |
| Caster Material | Cast Iron |
| Purpose | Heavy industry, Trolley or Cart |
| Brand | VIJAY |
| Color | RED |
| Country of Origin | Made in India |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING DRIVE WHEEL FOR STACKER TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED DRIVE WHEEL FOR STACKER IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
DRIVE WHEEL FOR STACKER
SPECIFICATION:
MATERIAL : CIPU
SIZE RANGE 230 X 80
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 500 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Material | Polyurethane |
| Type | Support Wheel |
| Diameter | 80 mm |
| Usage/Application | PALLET TRUCK |
| Width | 70 mm |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Brand | Vijay Castor |
| Weight | 200 gm |
| Color | Red |
| Finishing | Zinc Plated |
| Product Type | Load Wheels |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING HAND PALLET TRUCK LOAD WHEELS LONG THREAD GLASS PU CASTER TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED HAND PALLET TRUCK LOAD WHEELS LONG THREAD GLASS PU CASTER IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
HAND PALLET TRUCK LOAD WHEELS
SPECIFICATION:
MATERIAL CP /CIPU / MS
SIZE RANGE 80 X 70
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO = 1 TON