Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Wheel Size | 50 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Load Capacity | 100 kg |
| Wheel Size (Inch) | 4x2 |
| Wheel Size(inch) | 2X1.5 |
| Wheel Type | Fixed |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Mount Type | Top Plate |
| Purpose | Furniture, Hospital, Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Rigid |
| Color | YELLOW |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING PPCP TROLLEY WHEEL TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR PPCP TROLLEY WHEEL IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
PPCP TROLLEY WHEEL
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 3INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = BUSH
LOAD CAPACITY UPTO 25 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1000 Piece |
| Application | Pallet Truck |
| Material | Nylon |
| Wheel Material | Nylon |
| Load Capacity | 1000kg |
| Usage/Application | PALLET TRUCK WHEEL |
| Wheel Size | 100x80 mm |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Hub Material | Nylon |
| Brand | VIJAY CASTOR PVT LTD |
| Purpose | Pallet Truck, Trolley or Cart, Heavy Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| PACKAGING | BAG |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING HYDRAULIC PALLET TRUCK WHEEL TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED HYDRAULIC PALLET TRUCK WHEEL IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
HYDRAULIC PALLET TRUCK WHEEL
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 180 x 50
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 1 ton
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Load Capacity | 100 kg |
| Wheel Material | Nylon |
| Size | 4 inch |
| Material | MS NYLON |
| Per Wheel Size (inch) | 4X1.5 |
| Mount Type | Plate |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Hospital, Trolley or Cart, Furniture |
| Frame Material | MS |
| Color | SILVER |
| Material Grade | MS N NYLON |
| Fork Material | MS |
| Body Material | CP |
| Loading Capacity | 95 KG |
| Neck Size | 6 INC 8 INCH |
| Capacity | 95 KG |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING LIGHT DUTY PP CASTER WHEELS TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED LIGHT DUTY PP CASTER WHEELS IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
LIGHT DUTY PP CASTER WHEELS
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 4INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 95 KG
Additional Information: