Product Details:
| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Material | Cast Iron |
| Wheel Size (inch) | 4X1.5 |
| Shape | Round |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Size | 6 inch |
| Width | 2 inch |
| Brand | Unbranded |
| Load Capacity | >1000kg |
| Purpose | Heavy Industry, Trolley or Cart |
| Wheel Material | Rubber |
| Wheel Movement | Rigid |
| Locking | Without Brake |
| Color | BLACK |
| Hardness | SOLID |
| Bonding Type | Bonded |
| Weight | 1 kg |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING TROLLEY RUBBER WHEEL TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED TROLLEY RUBBER WHEEL IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
TROLLEY RUBBER WHEEL
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 4INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = NO
LOAD CAPACITY UPTO 100 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Load Capacity(kg) | 200 Kg |
| Mounting Type | Swivel Castor |
| Material | Cast Iron |
| Wheel Size (Inch) | 6x2 |
| Shape | Round |
| Size | 6 inch |
| Width | 2 inch |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Locking | Without Brake |
| Purpose | Trolley or Cart, Hospital, Heavy Industry |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING MEDIUM DUTY RUBBER WHEEL TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR MEDIUM DUTY RUBBER WHEEL IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
MEDIUM DUTY RUBBER WHEEL
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 6 INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO = 200 KG
Additional Information:
Product Details:
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Load Capacity(kg) | 200 kg |
| Load Capacity | 81 to 150 kg |
| Rubber Type | Solid Rubber |
| Material | Rubber |
| Caster Type | Swivel |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Locking | With Brake |
| Purpose | Heavy Industry, Trolley or Cart |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING INDUSTRIAL RUBBER CASTER WHEEL TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED INDUSTRIAL RUBBER CASTER WHEEL IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
INDUSTRIAL RUBBER CASTER WHEEL
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 4 INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO = 200KG