Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Wheel Diameter | 150 mm |
| Load Capacity | > 1000 kg |
| Mount Type | Bolt Hole |
| Wheel Material | Nylon |
| Per Wheel Size (inch) | 6X2 |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Bracket Material | Mild Steel |
| Caster Material | Mild Steel |
| Purpose | Heavy industry, Trolley or Cart |
| Color | YELLOW |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING SCAFFOLDING CASTER WHEELS TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR SCAFFOLDING CASTER WHEELS IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
SWIVEL CASTOR WHEEL WITH SPRING LOADED
SCAFFOLDING CASTER WHEELS
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 6INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO 200 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Wheel Size (inch) | 6X2 |
| Wheel Material | Nylon |
| Wheel Size(Inch) | 6X2.5 |
| Load Capacity(kg) | 500 kg |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy Industry, Hospital |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Color | WHITE |
Additional Information: