Product Details:
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Load Capacity | 150 kg |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Mount Type | Plate |
| Housing Material | Mild Steel |
| Diameter(mm) | 100 mm |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING 2.5TON TWIN CIPU CASTOR WHEEL TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED 2.5TON TWIN CIPU CASTOR WHEEL IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
2.5TON TWIN CIPU CASTOR WHEEL
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 8 INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO = 2.5 TON