Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Wheel Diameter | 6 inch |
| Load Capacity | 100 kg |
| Core Material | Nylon |
| Caster Type | Swivel |
| Mounting Type | Plate |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Double Ball |
| Wheel Core Material | Polypropylene |
| Tread Width | 50mm |
| Wheel Hardness | 85A |
| Overall Height | 190mm |
| Features | Non-Marking |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Wheel Material | PU |
| Size | 8 inch |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Load Capacity | 81 to 150 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Load Capacity(kg) | 200 kg |
| Purpose | Furniture, Heavy Industry, Hospital, Trolley or Cart |
| Bearing Type | Double Ball |
| Tread Width | 50 mm |
| Application | Hospital, Food Industry, Pharma Industry, Cold Storage |
| Surface Finish | Polished |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING Stainless Steel Casters TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED Stainless Steel Casters IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
Stainless Steel Casters
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 6 INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO = 100 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Wheel Material | PU |
| Size | 3 inch |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Load Capacity | 81 to 150 kg |
| Material | Stainless Steel |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Plate |
| Grade | SS 304 |
| Wheel Size(Inch) | 2X0.5 |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Purpose | Furniture, Hospital, Heavy Industry, Trolley or Cart |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING Stainless Steel Caster Wheel TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED Stainless Steel Caster Wheel IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
Stainless Steel Caster Wheel
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 3 INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO = 100 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Wheel Material | PU |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Load Capacity | 101 to 200 kg |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Load Capacity(kg) | 200 kg |
| Caster Type | Swivel |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Double Ball |
| Purpose | Trolley or Cart, Heavy Industry, Hospital |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Color | RED |
| Bracket Material | Mild Steel |
| Tread Width | 50 mm |
| Brake Type | Total Lock |
| Application | Material Handling, Platform Trolley, Furniture, Hospital, Warehouse Cart |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING PU, Nylon, Rubber, Steel Casters TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFEREDPU, Nylon, Rubber, Steel Casters IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
PU, Nylon, Rubber, Steel Casters
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 6 INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO = 225 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Wheel Material | PU |
| Wheel Diameter | 75 mm |
| Load Capacity | Upto 100 kg |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Load Capacity(kg) | 100 kg |
| Caster Type | Swivel |
| Mount Type | Plate |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Purpose | Heavy Industry, Trolley or Cart |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | Without Brake |
| Color | RED |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING PU, Nylon, Rubber, Steel Casters Wheel TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFEREDPU, Nylon, Rubber, Steel Casters Wheel IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
PU, Nylon, Rubber, Steel Casters Wheel
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 6 INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO = 225 KG
Additional Information: