Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Nylon Grade | Nylon 6 |
| Roller Diameter | 75 mm |
| Roller Length | 50 mm |
| Core Material | None |
| Color | WHITE |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Material | NYLON |
| Size | 80 X 70 |
| Country of Origin | Made in India |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING Nylon Roller Pallet Truck Roller TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED Nylon Roller Pallet Truck Roller IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
Nylon Roller Pallet Truck Roller
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 80 X 70
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO = 80 KG
Additional Information:
Product Details:
| Nylon Grade | Cast Nylon |
| Roller Diameter | 75 mm |
| Roller Length | 100 mm |
| Core Material | Mild Steel |
| Color | RED |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Material | CIPU ROLLER |
| Size | 80 X 70 |
| Usage/Application | PALLET TRUCK |
| Country of Origin | Made in India |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING CIPU Nylon Roller TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED CIPU Nylon Roller IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
CIPU Nylon Roller
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 80 X 70
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = YES
LOAD CAPACITY UPTO = 80 KG