Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Load Capacity | 50 kg |
| Brake Type | Swivel Lock |
| Wheel Material | PU |
| Load Capacity(kg) | 100kg |
| Material | Polyurethane |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Bolt/Hole |
| Locking | With Brake |
| Color | blue |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING Medical Casters And Wheels TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED Medical Casters And Wheels IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
Medical Casters And Wheels
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 4 INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = NO
LOAD CAPACITY UPTO = 100 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Wheel Size(Inch) | 4X1.5 |
| Load Capacity | 50 kg |
| Brake Type | Swivel Lock |
| Wheel Material | Nylon |
| Load Capacity(kg) | 100kg |
| Material | PU on Nylon |
| Caster Type | Swivel |
| Mount Type | Bolt/Hole |
| Wheel Movement | Swivel |
| Locking | With Brake |
| Color | GREY |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING Medical Casters And Wheels TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED Medical Casters And Wheels IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
Medical Casters And Wheels
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 4 INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = NO
LOAD CAPACITY UPTO = 100 KG
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Wheel Diameter | 125 mm |
| Wheel Size(Inch) | 6X2 |
| Load Capacity | 50 kg |
| Brake Type | Swivel Lock |
| Wheel Material | Nylon |
| Load Capacity(kg) | 100kg |
| Material | Nylon |
| Caster Type | Swivel With Brake |
| Mount Type | Bolt/Hole |
| Locking | With Brake |
| Color | GREY |
LEADING MANUFACTURER IN FIELD OF TROLLEY WHEEL & CASTOR WHEEL
VIJAY CASTOR PRIVATE LIMITED HAS BEEN ENGAGED IN MANUFACTURING AND SUPPLYING CASTOR WHEELS AND TROLLEY WHEELS
WHEELS FOR LIGHT DUTY CASTOR WHEEL, MEDIUM DUTY CASTOR WHEEL AND HEAVY DUTY CASTOR WHEEL
WE ARE OFFERING Medical Trolley Caster Wheel TO OUR CLIENT TYPE IS MANUFACTURED USING HIGH-QUALITY POLYPROPYLENE COPOLYMER AND PIONEERED TECHNIQUES UNDER THE SURVEILLANCE OF ADEPT PROFESSIONALS AT OUR MANUFACTURING UNIT. OUR OFFERED Medical Trolley Caster Wheel IS AVAILABLE IN DIVERSE SPECIFICATIONS AS PER THE REQUIREMENTS OF THE CLIENTS. THE PROVIDED WHEEL IS SUPPLIED AFTER EXAMINED BY A TEAM OF QUALITY EXPERTS IN ORDER TO DELIVER THE FLAWLESS RANGE AT THE USERS’ END.
Medical Trolley Caster Wheel
SPECIFICATION: MATERIAL
SIZE RANGE 6 INCH
WHEEL SHAPE = ROUND OPTIONAL
BEARING = NO
LOAD CAPACITY UPTO = 100 KG
Additional Information: